Alla besökare: 1173512
Unika besökare: 6198

Gäst online: 4

Medlem online: 0


Logga in

Användarnamn:

Lösenord:


Våra samlade danslister

Idag är det 2019-09-23

Dag

Tid

Dansens namn

Nivå

Caller

Klubben

Flyer

 V. 39   fredag
2019-09-27
2019-09-28
2019-09-29



3 dagars dans
20.00 - 23.00
11.00 - 19.30
10.00 - 14.00



25th Örebro Country Jamboree
Scenit Kulturhuset/Folkets hus
Järnvägsgatan 8
Örebro
Sverige

B, P
B, P, A1, A2, C1
B, P, A1, A2



Ingvar Pettersson
Jack Borgström
Stefan Sidholm
Tomas Hedberg
Örebro Squaredancers Flyer
 V. 39   söndag
2019-09-29





1 dagars dans
14.00 - 17.00





Klubbdans
Studiefrämjandet
Ystadsgatan 53
Malmö
Sverige

B*, M, P, A1






Energy Squares
 V. 40   lördag
2019-10-05





1 dagars dans
13.00 - 18.00





Höstdans
Hjärupslundskolan
Ämnesvägen 2
Hjärup
Sverige

B P A1





Stefan Carlsson
Gripen Square Dancers Flyer
 V. 40   lördag
2019-10-05





1 dagars dans
13.00 - 18.00





Välgörenhetsdansen
Ekdalaskolan
Skolvägen 1
Mölnlycke, Göteborg
Sverige

M, P, A1





Svante Jordeskog
Thomas Bernhed
Western Airport Square Dancers Flyer
 V. 42   lördag
2019-10-19





1 dagars dans
14.00 - 17.00





Klubbdans
Bykupan i Osbyholm
Timotejvägen 3
Osbyholm, Hörby-Höör
Sverige

B, M, P, A1





Stefan Carlsson
Ring Lake Square Dancers
 V. 43   lördag
2019-10-26





1 dagars dans
13.00 - 17.00





Höstdans
Godtemplargården
Södra Kyrkogatan 9
Ängelholm
Sverige

B, M, P





Börje Kuylenstierna
Ocarina Square Dance Club
 V. 43   lördag
2019-10-26





1 dagars dans
14.00 - 20.00





20-års jubileumsdans
Lerbäcks Samlingslokal
Sätilavägen 772
Kungsbacka
Sverige

B, M, P, A1, A2





Jörgen Höjer
Tove Höjer
Ronja Höjer
Freddie Ekblad
Kungsbacka Square Dancers Flyer
 V. 43   söndag
2019-10-27





1 dagars dans
14.00 - 17.00





Fellowship
Studiefrämjandet
Ystadsgatan 53
Malmö
Sverige

B*, M, P, A1






Energy Squares
 V. 44   fredag
2019-11-01
2019-11-02




2 dagars dans
18.00 - 22.00
12.00 - 19.00




Halloweendansen
OBS - Ny lokal: Kyrkbytorget Vingas Klubb lokal
Kyrkbytorget 5
Hisingen Gbg
Sverige

A1, A2
12:00 - 16:00, B26 - B
15:30 – 19:00, B – Plus




Lars-Inge Carlsson
samt kursledare, lör
Vinga Yellow Rockers Flyer
 V. 44   söndag
2019-11-03





1 dagars dans
14.00 - 17.30





Månadsdans

Dalhemsvägen 123
Helsingborg
Sverige

P, A1, A2





Thomas Samuelsson
Helsingborg Squaredancers
 V. 45   fredag
2019-11-08
2019-11-09
2019-11-10



3 dagars dans
19.00 - 21.00
14.00 - 20.00
10.00 - 13.00



Ungdomsdans 25 års Jubileum
Grimetons Bygdegård

Varberg
Sverige








Buffalo squares
 V. 47   söndag
2019-11-24





1 dagars dans
14.00 - 17.00





Klubbdans
Studiefrämjandet
Ystadsgatan 53
Malmö
Sverige

B*, M, P, A1






Energy Squares
 V. 48   lördag
2019-11-30





1 dagars dans
16.00 - 21.00





Julfest
Lyby Församlingshem

Hörby, Hörby-Höör
Sverige

B, M, P, A1
Mat = föranmälan





Ingvar Jönsson
Ring Lake Square Dancers
 V. 48   söndag
2019-12-01





1 dagars dans
14.00 - 17.30





Månadsdans

Dalhemsvägen 123
Helsingborg
Sverige

P, A1, A2





Thomas Samuelsson
Helsingborg Squaredancers
 V. 52   fredag
2019-12-27





1 dagars dans
14.00 - 17.00





Mellandagsdans
Studiefrämjandet
Ystadsgatan 53
Malmö
Sverige

B*, M, P, A1





Lokala callers
Energy Squares
 V. 01   måndag
2019-12-30
2019-12-31
2020-01-01



3 dagars dans
18.00 - 00.00
10.00 - 00.00
00.00 - 00.30



Nyårsraketen
Scandic Örebro Väst
Västhagagatan 1B
Örebro
Sverige

P, A2
P, A2




Jesper Wilhelmsson
Tomas Hedberg
Örebro Squaredancers Flyer
 V. 09   lördag
2020-02-29





1 dagars dans
13.00 - 18.00





Vårdans



Sverige

B*, P, A1





Hanna Tenenbaum
Gripen Square Dancers
 V. 11   fredag
2020-03-13
2020-03-14
2020-03-15



3 dagars dans
19.00 - 22.00
12.00 - 20.00
11.00 - 15.00



Westernfestivalen
Djupedalsskolan
Rullstensvägen 1
Mölnlycke, Göteborg
Sverige

P, A1, A2
B, M, P, A1, A2, C1, C2
A1, A2, C1, C2



Tony Oxendine
Jesper Wilhelmsson
Martin Jansson
Thomas Bernhed
Western Airport Square Dancers Flyer
 V. 13   lördag
2020-03-28





1 dagars dans
14.00 - 17.00





Vårdans
Godtemplargården
Södra Kyrkogatan 9
Ängelholm
Sverige

B, M, P






Ocarina Square Dance Club
 V. 15   fredag
2020-04-10
2020-04-11
2020-04-12



3 dagars dans
Tim...Min...Tim...Min...





Påskfestivalen 38:e


Örebro
Sverige







Charlie Robertson
Jack Borgström
Jesper Wilhelmsson
Tomas Hedberg
Örebro Squaredancers
 V. 23   lördag
2020-06-06





1 dagars dans
13.00 - 17.00





Nationaldagsdans
Fritidens koloniområde
Kullavägen 51
Ängelholm
Sverige

B, M, P






Ocarina Square Dance Club
 V. 27   torsdag
2020-07-02





1 dagars dans
18.00 - 22.00





Trail end dance
Prästängshallen
John Åkerlunds väg 10 A
Sigtuna
Sverige

B P B A2





Jack Borgström
Stefan Sidholm
Crazy Flutters Flyer
 V. 27   fredag
2020-07-03
2020-07-04
2020-07-05



3 dagars dans
12.00 - 22.00
12.00 - 21.00
10.00 - 15.00



European Square and Round Dance Convention 2020
Prästängshallen
John Åkerlunds väg 10 A
Sigtuna
Sverige

B - C2
B - C2
B - C2



Bjørn Andersson
Carsten Nielsen
Di Green
Jack Borgström
Jiri Slaby
Joachim Rühenbeck
Maarten Weijers
Paddy Böhnke
Paul Bristow
Stefan Sidholm
Crazy Flutters Flyer
 V. 28   torsdag
2020-07-09





1 dagars dans
18.30 - 21.00





Sommardans
Fritidens koloniområde
Kullavägen 51
Ängelholm
Sverige

B, M, P






Ocarina Square Dance Club
 V. 32   torsdag
2020-08-06





1 dagars dans
18.30 - 21.00





Sommardans
Fritidens koloniområde
Kullavägen 51
Ängelholm
Sverige

B, M, P






Ocarina Square Dance Club
 V. 10   fredag
2021-03-12
2021-03-13
2021-03-14



3 dagars dans
Tim...Min...Tim...Min...





Westernfestivalen


Mölnlycke / Göteborg
Sverige








Western Airport Square Dancers